Doplujte po Vltavě až na Hlubokou


Plavba po Vltavě probíhá nejčastěji z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou, anebo pod zříceninu hradu Dívčí Kámen. Další vltavské kilometry nejsou považovány za atraktivní, a jestliže se na vodu vydává nějaký benjamínek, co si pouze čte turistické průvodce, anebo naslouchá doporučením svých známých, zpravidla to také takto provede.

Sokolský ostrov České Budějovice

To je ale škoda, protože Vltava může nabídnout i další zajímavá zákoutí a také okolní prostředí, i když se zdá, že tu říční proud spíše připomíná stojaté vody rybníků a jezer.

Boršov – České Budějovice – tato etapa zdánlivě nezajímavá vás ale může velmi příjemně překvapit, a to z několika důvodů. Za prvé vám půjčovna lodí Vltava zajistí plavidla na plavbu jakkoli dlouhou, a v jakémkoli rozsahu. Nemusíte mít obavy, že se striktně končí na travnaté ploše u „Dívčáku“, můžete pokračovat dál až do českobudějovického centra. Za druhé – doporučujeme utábořit se na okraji města, těsně nad Trilčovým jezem, na tábořišti SK Meteor, za slunečného počasí to tu bude určitě fajn. A za třetí, proč si neprohlédnout město, jeho historické jádro, stojí to za to!

zámek Hluboká nad Vltavou

Chcete-li své dobrodružství ještě vylepšit, pak se vydejte napříč městem až pod zámek v Hluboké nad Vltavou. Budete tu mít jednu téměř stoprocentní jistotu – budete se tudy plavit zřejmě sami, takže žádná komerce, žádné davy vodáků, a naprostý klid, i když budete proplouvat městem. Ono to plutí městem ale není tak drsné, podél řeky máte asfaltovou stezku, vysázené stromy, travnaté plochy, takže to bude spíše taková oáza, než stres. Jediné, co vám může vadit, je přenášení obřích jezů, které spíše připomínají přehradní hráze, ale s trochou cviku to nebude problém. A možná, že vám hrázný na Trilčově jezu otevře na pět minut propust tak, jako to kdysi provedl jedné skupince vodáků, aby jim usnadnil zdlouhavé přenášení lodí.