Jak správně šetřit s pitnou vodou?


Na ekologii je třeba dbát, více než kdy dříve. Činíme naší planetě různé věci, aniž bychom si uvědomovali, že ji svými činy ubližujeme. Může se nám to zdát jako běžné denní činnosti, které jsou natolik přirozené a zautomatizované, že by nás možná ani nenapadlo, jak neekologicky se chováme. Stačí přitom tak málo, abychom naší planetě značně pomohli. Musíme ale ze všeho nejdříve přemýšlet ekologicky a musíme tak začít činit pravidelně a ve všech ohledech. Obecně víme, že bychom měli šetřit vodou, produkovat co nejméně odpadů, chovat se hezky k přírodě, neplýtvat jídlem. Přesto tyto nešvary děláme snad všichni.

solární panel

A hlavně nám to už vůbec nepřijde. Pokud si myslíte, že právě vy umíte být k přírodě šetrný, možná to tak vůbec být nemusí. Víte, kolik pitné vody použijeme mimo potřeby pití, to znamená na splachování, sprchování, zalévání, mytí nádobí a tak dále? Pokud nemáme doma studnu, nemáme moc zbytí. Přesto se i pitnou vodou dá šetřit! Když začneme u mytí nádobí, je mnohem šetrnější napustit si do dřezu vodu a nádobí pak oplachovat. Rozhodně není nutné nechat vodu neustále téci. Nespočet litrů pitné vody vyplácáme na splachování. Opět postačí jenom malé množství na splachování, než je celá nádržka. Navíc to lze řešit i jinak.

bazén

Pokud použijete vodu například z koupání, nemusíme ji vylívat do odpadu, ale můžeme ji využít na splachování. A jak můžeme nejvíce naložit s vodou a ušetřit vodu pitnou a životní prostředí? Ať máte balkon či zahradu, řešením pak je sud, do něhož vám nateče dešťová voda. Tu pak lze dobře využít, třeba na zalévání nebo splachování. A samozřejmě nejvíce vody vyplácáme na koupání a sprchování. Bezpochyby ekologičtější variantou je sprchování. Pokud jste zvyklí si každý den napouštět plnou vanou, tak rozhodně přírodu nešetříte. Navíc v létě lze sprchování vyřešit ještě lépe. Na zahradě vám v teplých měsících dobře poslouží solární sprcha. Voda se zahřeje sama ze solárních panelů, takže na sprchování značně ušetříte. Navíc zahradní sprcha skvěle poslouží i jako osvěžení v horkých letních dnech.