Opravdu se společnost ze svých chyb poučila?


Jako lidstvo jsme museli překonat spoustu překážek, abychom nevymřeli. To se povedlo, ovšem během té dlouhé cesty naši předci trpěli a zažívali kdejaká příkoří. Uvádí se, že v dnešní době se máme nejlépe, jak kdy bylo. Ale nabízí se velmi jednoduchá otázka: poučili se lidé z chyb minulých?

Někdy se může zdát, že ani ne. Stále je ve společnosti hodně závisti, lží, agrese, pomluv, nepřejícnosti a tak dále. A to i dnes, kdy žijeme v demokracii a máme svobodu slova. Spousta osob je stále svázána předsudky, kterých se nemůže zbavit.

Možná namítnete, že v každé době žili slušní lidé a lidé zlí. To je samozřejmě pravda, ale podívejte se s námi na body, nad kterými by se měla dnešní společnost zamyslet.

lidé

1) pomluvy a řešení druhých lidí

Vzpomeňte si na film Slunce, seno a pár facek a zvědavé ženy z vesnice. Občas to v dnešní společnosti vypadá stejně. Řeší se, kdo co dělá, proč to dělá, jak u toho vypadá a spoustu dalšího. Napsat nehezký příspěvek na sociální síť, toho se také pár lidí opravdu neštítí. Za klávesnicí jsme všichni hrdinové. Ale proč se nestaráme pouze o sebe? Na světe by bylo mnohem lépe.

2) zažité stereotypy

Zažité stereotypy se překonávají těžko, někdy to trvá i několik generací. Ale proč maminky řeší u šestileté holčičky, že má vlasy na krátko? Holčičky by přeci měly mít dlouhé vlásky jako princezny. Opravdu? Výjimkou pak není, když okomentují, že si holčička určitě nechá změnit pohlaví, protože se cítí jako kluk. Kolik dospělých žen nosí krátké účesy, které jim mimochodem moc sluší, stejně jako té šestileté holčičce. A přesto, jsou to stále ženy a nic si přešívat nenechávají.

dům

3) závist

Závist nemusí být nutně špatná, mnohdy dokáže vyburcovat k lepším výkonům. Ale přiznejme si, že nezdravé závisti je v naší společnosti stále pořád dost. Ruku v ruce to jde s nepřejícností.

A jak jste na tom vy?