Postavíme si betonový plot sami


Betonové ploty z tenkých ozdobných panelů se pro mnohé z nás staly velkým hitem. Je to revoluční technologie, která umožňuje vystavět v relativně krátkém čase oplocení kolem celé parcely, které zajišťuje dokonalé soukromí, redukuje množství polétavého prachu od silnice a snižuje úroveň hluku. Materiál se také vyznačuje dlouhou životností (odhad je 40 roků) a minimálními či téměř žádnými nároky na údržbu.

cihlová zeď

Jestliže si plot vyměří a objedná kutil, zřejmě bude počítat s tím, že si jej postaví sám. Nechá si dovézt veškeré komponenty na staveniště a pustí se do práce.

Ruční výkopové práce – se stavbou se začíná výkopovými pracemi, nejprve se vyměří přesné rozteče mezi sloupky a poté se začnou hloubit otvory do země. Každý z nich je hluboký alespoň 80 cm, a zde můžete narazit na problém – může být v zemi sypká navážka, tvrdý jíl, balvany, zahrnuté zbytky stavebnin včetně pletiva, a to vše výrazně ztíží práci. Je také velký rozdíl kopat výkopy pro pět sloupků, anebo pro šedesát. Toto je první moment, kdy je vhodné zvážit montáž betonových plotů v Olomouci Montáž MPC na klíč.

betonový plot

Vsazování panelů do drážek – jestliže precizně vyměříte rozteč sloupků a zabetonujete je drážkami proti sobě, aby se drážky nekřížily, pak se můžete chystat začít mezi drážky zasouvat jednotlivé panely. Probíhá to tak, že se každý z nich musí zvednout do výšky nad sloupky, tedy zhruba nad dva metry, a při hmotnosti 75 kg každého panelu je to pouhýma rukama takřka nemožné. Musíte mít k dispozici jeřáb nebo kladkostroj, a to je další finanční investice navíc. Opět důvod zamyslet se nad tím, zda by nebylo výhodnější nechat si plot postavit od profesionálů. Druhou variantou výstavby plotu je postupné přikládání sloupků k jednotlivým vystavěným polím více panelů nad sebou, ale opět se tu nevyhnete zvedání některých panelů až nad hlavu.