Stop únikům tepla


Mít dům je radost, ale také spousta starostí. A jednou z nich je vytápění. Starší domy mívají sice dost silné zdi, ale jsou často postaveny na kamenných základech, a i ve zdech najdeme kameny. Mnohé domy se dají vytopit jen velice těžko. Většina majitelů rodinných domů má vytápění tuhými palivy a nebo plynem, ale i tak se potýkají s vyššími vyúčtováními za teplo. A proč? Protože jim nezacelenou fasádou, střechou a starými okny uniká více tepla než by čekali.

moderní dům

Najít někoho kdo vám spočítá tepelnou ztrátu domu je celkem jednoduché, ale je nutné počítat s tím, že to něco bude stát. Pravděpodobně se stejně dozvíte, že nejvíc tepla vám uniká fasádou a střechou. Pokud máte nezateplenou střechu přímo nad obytnými prostory, je logické, že budete mít nejen zvýšenou vlhkost v domě, ale také chladno i přes vysoko nastavený termostat. Je lepší si všechno zateplit, abyste tolik neprotopili. Je to sice vyšší investice, ale můžete si žádat o různé dotace na zateplení domu. Na fasádu je možné použít třeba polystyrén 5cm https://eshop.sepas.cz/stavebni-polystyren/, který by měl stačit. Pokud vám ale odborník poradí větší šířku, určitě ho poslechněte.

Naučte se větrat
Myslíte si že na tom otevřít okno nic není? Pokud vás trápí zarosená okna a vlhké zdi, nejspíš větráte špatně. A hlavně u starých domů je nutnost to dělat správně. Vyhnete se tak nejen chladu ale hlavně plísním, které mohou člověka ohrožovat na zdraví. Je nutné větrat častěji, ale krátce a intenzivně. Proto nenechávejte okno otevřené dokořán celý den, ale otevřete všechna okna na pár minut a zase je zavřete. Tím podpoříte výměnu vzduchu a zamezíte tvorbě plísní.

polystyren zateplení

Pokut máte stará okna, rozhodně se jich zbavte. Jestli nejde o cenné kousky ještě z první republiky, které mají nějakou hodnotu, určitě si raději vyberte plast nebo hliník, ale i v těchto případech nezapomínejte na správné větrání. I nová okna se vám jinak budou rosit.