Co je to flauš


Flaušové oblečení bývalo velkým hitem již před mnoha lety. Je to dáno zřejmě historickým původem této látky, jde totiž většinou o vlněnou surovinu, tedy záležitost čistě přírodní, nic syntetického. (Pod názvem flauš se ale dnes prodává i směs viskózy, polyesteru a nylonu, tedy napůl syntetický materiál.) Vlastnosti vlny budete zřejmě dobře znát, především jde o materiál velmi hřejivý a také dokonale vzdušný a prodyšný. Tím pádem se vlna v podobě pleteného svetru nebo flaušové textilie výborně uplatní všude tam, kde je zapotřebí chránit tělo a pokožku před chladem vnějšího prostředí.

ovce na farmě

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že z flauše se s úspěchem šijí zimní velmi hřejivé kabáty. V obchodní síti se s tímto materiálem můžete setkat pod názvem Velur a tkaninu lze pořídit v mnoha pestrých barvách. Někteří lidé dávají přednost spíše odstínům tmavým či dokonce černé barvě, ale pamatujte, že zima je sama o sobě poměrně ponurým obdobím s omezenou délkou slunečního svitu, a tak bychom se tím spíše měli oblékat do něčeho barevného a veselého.

chlapec ve flaušovém kabátu

Flaušové oblečení se nepere a nežehlí

Jakmile vaše šikovné ruce zvládnou ušít flaušový kabátek a obléknete je vy nebo vaši rodiče či přítel, kterému jej darujete z lásky, mějte na paměti, že jde o výrobek, který nepatří do automatické pračky, ani do lavóru pro ruční praní. Cokoli flaušového by mělo být podrobeno chemickému čištění v čistírnách. Vlněný flauš by se také neměl vůbec žehlit, není to zkrátka bavlna, co snese i velmi vysoké teploty.

Někteří výrobci či prodejci viskózového flauše, tedy nikoli vlněného, povolují praní na 20 až 30 stupňů Celsia, ale pouze tím nejšetrnějším způsobem s nižšími otáčkami odstřeďování, a žehlení látky na velmi nízkou teplotu do sta stupňů Celsia, ovšem čistírna je vždy nejspolehlivější volba u jakéhokoli druhu flaušové textilie.